Jak zarządzać swoimi emocjami" program 5-sesyjny. Dla grupy 12+ latków
Lekcja 1
Materiały:
1. Tablica i co na niej pisać.
2. papierowe lalki
3. kartki A4 + flamastry
4. Metaforyczne karty asocjacyjne
1. Poznawanie siebie nawzajem. "Wypełnij kukiełkę (albo na tablicy… jeśli nie ma papierowych) i wykorzystaj ją do opowiedzenia o sobie.
Moja głowa – lubię myśleć o…
Twarz – lubię mówić o…
Uszy – lubię słuchać…
Prawa ręka – lubię robić…
Lewa ręka – lubię dawać… brać…
Prawa stopa – lubię chodzić…
Lewa stopa – lubię zajęcia sportowe ( gry, itp…)
Całe ciało – lubię marzyć o…
2. Zasady działania grupy. + proszę o dopisanie uczestników, jeśli są życzenia:
1. Poufność.
2. Nie należy poniżać ani obrażać, a także używać ostrego języka.
3) zwracać się do siebie po imieniu. Szanuj mówcę.
4. Mówcie po kolei, podnosząc rękę, jeśli chcecie się wypowiedzieć. Jeśli jest coś osobistego, czego nie chcesz powiedzieć na głos, możesz odmówić.
5. Nie spóźniać się.
3. Cele programu.
Naucz się rozpoznawać, rozumieć i kontrolować swoje emocje, stąd uczucia, bo uczucie to dłużej trwająca, mniej intensywna emocja.
4. oczekiwania wobec szkolenia. Swoje oczekiwania napiszcie anonimowo na małych papierowych karteczkach. Nałóż na nie "swój znak" i włóż do pojemnika.
5. "Myślenie, czucie, odczuwanie". Ludzie nie zawsze wiedzą jak zarządzać swoimi emocjami, ponieważ nie zawsze potrafią je rozróżnić, a czasem nawet mylą je z myślami i uczuciami. Zrobimy ćwiczenie, po wykonaniu którego będziesz mógł powiedzieć, które z nich jest uczuciem, które myślą, a które odczuciem.
Podzielcie się na pary i na zmianę rozmawiajcie ze sobą przez minutę.
1. Myślę, że…
2. Czuję…
3. czuję…
Omów, na czym polega różnica.
6. "Teraz zrobimy listę znanych emocji. Tak po prostu. Jedna osoba odgaduje emocję i pokazuje ją, a pozostałe osoby odgadują ją, po kolei. Zróbcie listę i zapiszcie ją na tablicy.
7. "Mapa uczuć" Narysuj mapę uczuć. 3 uczucia, które odczuwam często, 2, które odczuwam rzadko. I 2, których w ogóle nie czuję. Ewentualnie z IAC… wystarczy spisać je na papierowym rumianku.
8. "Rozmowa z osobą bez emocji" W jednej chwili jeden mówi, drugi słucha uważnie, jak zwykle. Następnie po minucie jeden mówi dalej, a drugi robi kamienną minę… zmieńcie strony. Omawiamy. Jak to jest komunikować się bez emocji? Są więc przydatne…
9. Przypowieść.
Słynny tadżycki lekarz, filozof, matematyk i poeta urodzony w pobliżu Buchary w 980 roku, Abu Ali ibn Sina, znany lepiej jako Awicenna, został wezwany do leczenia młodego księcia. Książę rozpływał się na jego oczach, tracił sen i apetyt, stawał się obojętny na wszystko wokół. Awicenna domyślił się, że młody człowiek jest zakochany. Książę ożenił się z dziewczyną, którą kochał i wyzdrowiał.
Tak o sprawie pisał Avicenna około 1020 roku. Avicenna w swoim słynnym Kanonie Medycyny
"Miłość to choroba jak obsesja, podobna do melancholii… Określenie obiektu miłości jest jednym ze środków leczenia. Odbywa się to w ten sposób: wywołuje się wiele imion, powtarza wielokrotnie, a dłoń trzyma się na pulsie. Jeśli puls bardzo się zmienia i staje się jakby przerywany, to powtarzając i sprawdzając go kilka razy, poznasz imię ukochanej. Następnie w ten sam sposób nazywa się ulice, domy, zawody, drzewa genealogiczne i miasta, łącząc każdy z nich z imieniem ukochanej i śledząc puls; jeśli zmienia się on, gdy któryś z tych znaków jest wielokrotnie wymieniany, zbiera się z nich informacje o ukochanej, jej imieniu, stroju i zawodach i dowiaduje się, kim jest. Próbowaliśmy tej metody i uzyskaliśmy informacje, które pomagają nam zidentyfikować ukochaną. Następnie, jeśli nie znajdziesz innego lekarstwa niż zbliżenie między nimi dozwolone przez wiarę i prawo, przeprowadź je.
Ale mówmy dalej o emocjach. Zachowanie danej osoby może być również wykorzystane do oceny cech charakteru. Na przykład nieśmiałość i tchórzostwo. Mogą być podobne z wyglądu, ale są zasadniczo różne.
10. "Najlepsze uczucie" podział na małe grupy, wybór uczucia z tablicy. Po omówieniu go musimy udowodnić, że jest on najlepszy. Każda drużyna tak robi. Aż wszyscy dojdą do konsensusu.
Dyskusja.
10. Opinie. Napisz anonimowo wrażenia o dzisiejszym dniu, wrzuć je do pojemnika z notatkami.
11. Praca domowa. Obejrzyj (ponownie) film "Maska" z Jimem Carreyem, zastanawiając się nad emocjami, dobrymi i złymi, a także uczuciami i maskami, które ludzie noszą.
12. na torze: "Miło było cię poznać ( porozmawiać z tobą, bo…" na linii po okręgu.
Lekcja 2
Materiały:
1. Tablica i co na niej pisać.
2) kartki A4 + flamastry
4. Ewentualnie wycięte maski do kolorowania
5. Kosy
6. Stoper
1. Pozdrowienia. "Dziś mam ochotę na…" w kręgu.
2. "Narysuj górę lodową uczuć, widoczną część góry lodowej i podpisz uczucia, które zwykle pokazują i uczucia, które nie pokazują na dole. Zrób listę "dobrych" i "złych" uczuć. Omawiamy.
3. "The Mask. Zapewne doświadczyłeś jednego, a okazałeś inne uczucie. Narysuj to, co faktycznie poczułeś i co pokazałeś. Rozmowa i dyskusja.
4. Porozmawiajcie o zakazie uczuć i konsekwencjach takich zakazów. ( przykład balonu, czajnika itp.)
5. "Frozen". Jedna osoba "zamraża" pozostałe próbują ją rozśmieszyć lub w inny sposób odmrozić tak, aby zmieniła twarz. Liczę czas, kto wytrzyma najdłużej. Opowie innym, jak to zrobił.